Status 4 Way Cassette Cable Reel - Red - 15m - S15M13ACR4
StatusSKU: S15M13ACR4
Price:
Description
Electrical accessories are essential in day to day living. Whether it is an extension lead for multiple chargers, a fan for the summer, a smoke alarm for your home or an adaptor for your travels, we will all require something. This is where Status comes in with their extensive range of electrical accessories including plugs, kettles, extension sockets, cable reels, wall switches, heaters, kettles and much more. The Status range of cable reels offers excellent value for money. With different options available, there is a solution for every situation. All models offer thermal cut out for added assurance when powering larger loads. This particular product is a 15m 4 way cassette cable reel. Status International (UK) Ltd was founded in 1991 and is a family owned business based in Cleckheaton, near Bradford in West Yorkshire. With a long heritage going back to the 1970's, it was originally founded as a plug manufacturer based in the UK. The company has a very clear philosophy about providing goods of the highest specification and standards and has very strong links with West Yorkshire Trading Standards.
FEATURES
  • Fitted 13A plug
  • Maximum load 3120W